Materiały takie jak rzepy można kojarzyć głównie z dziecięcych lat. Nikt z nas nie nauczył się od razu wiązać sznurowadeł, a to wymagało szukania alternatyw ułatwiających dzieciom ubieranie butów. Doskonale wiadomo, że rzepy stosuje się wszędzie tam, gdzie wymagane jest czasowe łączenie lub zamykanie produktów o różnej specyfice. Nie dotyczy to wyłącznie branży obuwniczej i odzieżowej, ale spore znaczenie ma również w poligrafii i reklamie. Gdzie najczęściej spotkamy się z tymi produktami oraz jaką formę przybierają w zależności od zastosowania? Na wszystkie te zagadnienia postaramy się odpowiedzieć w poniższej części wpisu. Zapraszamy!
Rzep jako alternatywa dla innych metod krótkotrwałego łączenia
Rzepy są obecnie bardzo klasyczną formą krótkotrwałego montażu. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie niezbędne jest jedynie czasowe łączenie różnych przedmiotów. Jedną z branż wykazujących spore zapotrzebowanie na te produkty jest właśnie poligrafia. Możliwość wielokrotnego odczepiania i zaczepiania okazuje się niezastąpiona przy różnego rodzaju teczkach czy opakowaniach, produkowanych dla różnych grup odbiorców. Na przestrzeni lat producenci doszli do wniosku, że to właśnie tradycyjne rzepy samoprzylepne mogą na dobre wyprzeć zamienniki pokroju zatrzasków, guzików czy gumek.
To rozwiązanie najmniej problematyczne, a przy tym bardzo trwałe. Warstwa klejąca gwarantuje doskonałą przyczepność do powierzchni, a sama struktura rzepu zabezpiecza teczkę przed niepożądanym otwarciem i uwolnieniem się zawartości.
Rodzaje i wymiar rzepów samoprzylepnych
W zależności od zapotrzebowania, rzep samoprzylepny może w ofertach producentów występować w różnych wariantach. Podczas zakupu należy jednak pamiętać, aby nabyć obie strony, a mianowicie stronę z haczykiem oraz pętelką. Tylko w ten sposób będziemy w stanie zapewnić jakościowe połączenie poszczególnych produktów. Przez wzgląd na formę występowania, na półkach sklepowych najczęściej spotkamy:
● Rzepy na metry – sprzedawane najczęściej w formie nawoju o długości wybranej przez klienta;
● Rzepy w formie wykrojów – występujące na arkuszach lub w nawoju w kształcie kwadratów, kółek lub innych, wybranych przez klienta kształtów.
Oczywiście, wszystkie z wyżej wymienionych rzepów mogą występować w różnych rozmiarach. Produkty sprzedawane na wymiar zwykle mają szerokości od 16 mm do nawet 50 mm, natomiast średnica kółek wybierana jest w zależności od możliwości parku maszynowego oraz zapotrzebowania klienta.
Co powinniśmy wiedzieć o rzepach samoprzylepnych?
Mało kto wie, że fachowa nazwa rzepu to tak naprawdę Velcro. W wielu sklepach to właśnie pod tym określeniem znaleźć można omawiane produkty krótkotrwałego łączenia, szczególnie w USA. Inną ciekawostką jest, że teoretycznie zużyty i zabrudzony rzep można oczyścić przy pomocy taśmy klejącej. Do ponownego wzmocnienia produktu często używa się również najzwyklejszego noża, który należy poprowadzić pod kątem haczyków. W ten sposób usuwamy z nich zalegającą warstwę nitek i kurzu, a także porządkujemy na nowo pierwotne ułożenie.
—
Artykuł sponsorowany
oo ciekawe połączenie