Kąpielowy pokój, czy wielofunkcyjna toaleta? Planujemy łazienkę w domu jednorodzinnym.

Jeśli planujemy budowę domu i przeglądamy projekty domów będące w polu naszego interesowania, to jednym z elementów wartych głębszej analizy jest ilość i charakter projektowanych łazienek. Łazienka to jedno z najważniejszych miejsc w każdym domu, gdzie codziennie spędzamy znaczną ilość czasu. Dlatego kluczowe jest odpowiednie dostosowanie liczby łazienek do naszych potrzeb podczas planowania wymarzonego domu. 

Dom przy Alabastrowej 62

Dom przy Alabastrowej 62

Optymalna ilość łazienek – dopasuj do liczby mieszkańców i kondygnacji budynku. 

Aby odpowiednio zoptymalizować ilość łazienek musimy mieć plan na nasz przyszły dom. Powinniśmy wiedzieć, czy będziemy realizować projekty domów parterowych, czy bliżej nam do domów z poddaszem.  Ilość łazienek w domu zależy przede wszystkim od naszych preferencji, liczby kondygnacji oraz ilości mieszkańców. Pierwszym krokiem jest uwzględnienie liczby kondygnacji. W przypadku dwóch lub więcej kondygnacji rozważmy zaprojektowanie co najmniej jednej wspólnej łazienki na każdym piętrze.

Takie rozwiązanie jest praktyczne, zwłaszcza gdy domownikom, zamieszkującym poddasze, nie byłoby wygodnie korzystać z łazienki na parterze. W przypadku budowy domu jednokondygnacyjnego jedna łazienka może być wystarczająca. Warto jednak wtedy pomyśleć choćby o dodatkowej toalecie. Będzie ona przydatna zarówno, gdy odwiedzą nas goście, jak i podczas porannego szczytu przed wyjściem do szkoły czy pracy. 

Jeżeli wybieramy projekty domów z poddaszem użytkowym to z reguły projektuje się w nich dwie duże łazienki, po jednej na każdej kondygnacji. Taki układ gwarantuje komfort korzystania z łazienki bez konieczności pokonywania schodów. Dodatkowo, posiadając dwie łazienki uzyskujemy większą prywatność, szczególnie gdy dochodzi do wizyty w domu gości. Liczba łazienek powinna również uwzględniać ilość domowników. Jeśli dom jest budowany dla seniorów na czas emerytury, wystarczy jedna łazienka, może nawet być umieszczona bezpośrednio przy sypialni. Gdy inwestycje planuje rodzina z dwójką, lub większą ilością dzieci niezbędne będą dwie łazienki, nawet w przypadku domu parterowego. 

Dom przy Rubinowej 14

Dom przy Rubinowej 14

Master bedroom – apartament z prywatną łazienką.

Kiedy budżet naszej inwestycji jest nieco bardziej elastyczny, warto również rozważyć stworzenie prywatnej łazienki w głównej sypialni dla pełnego komfortu i intymności. Jest to miejsce relaksu z własnym spa, co dodatkowo podnosi atrakcyjność przestrzeni sypialnianej. Master bedroom w pełnym wydaniu to komfortowa sypialnia wyposażona zarówno w łazienkę, jak i garderobę. Taki autonomiczny apartament pozwoli na uzyskanie swobody korzystania z toalety, bez względu na ilość mieszkańców, a także w sytuacji, gdy przyjmujemy w sowim domu sporą liczbę gości. To wyłącznie nasze miejsce, możemy je urządzić jak chcemy, a jego estetyka może znacząco odbiegać od spójnego i jednolitego stylu pozostałych części domu. Projekty domów z poddaszem użytkowym najczęściej posiadają taka sypialnię w największym pokoju poddasza, lub przestrzeni nad garażem, dostępnej z półpiętra. Gdy analizujemy projekty domów parterowych zauważymy, że sypialnia typu master bedroom zajmuje najbardziej ustronną część budynku, lub jest niejako przyklejona do części dziennej, tak by po zakończonym dniu rodzicom najbliżej było z salonu do prywatnego pokoju. 

Dom przy Bukowej 41

Dodatkowa toaleta w domach parterowych i z poddaszem. 

Jeśli ze względów ograniczonej powierzchni, lub z racji ograniczonego budżetu nie możemy sobie pozwolić na dwie kompletne łazienki, warto rozważyć zaprojektowanie dodatkowej mini-łazienki z WC i umywalką w domu jednorodzinnym. Jest to praktyczne rozwiązanie dla gości, którzy chcieliby skorzystać z toalety podczas spotkania. Dodatkowe WC na parterze okazuje się również przydatne w sytuacjach awaryjnych, gdy główna łazienka jest zajęta.

Opcja ta sprawdzi się doskonale w domach jednokondygnacyjnych, gdzie unikamy umieszczania obok siebie dwóch dużych łazienek. Dzięki temu dostarczamy funkcjonalne rozwiązanie nie ponosząc kosztów wyposażenia kolejnej przestrzeni kąpielowej. Pamiętajmy, że dobrze wyposażona łazienka to dosyć kosztowna inwestycja, którą każdorazowo trzeba uwzględnić w planowaniu budżetu całej inwestycji. 

 

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz