Dwufunkcyjne Piece Gazowe Kondensacyjne: Przewodnik po Najnowszych Trendach

Rynek kotłów gazowych jest bardzo bogaty w różnego rodzaju modele. Coraz większą popularnością cieszą się dwufunkcyjne piece gazowe kondensacyjne, które łączą w sobie funkcje zasilania centralnego ogrzewania oraz podgrzewania wody użytkowej. Co warto wiedzieć o działaniu tego typu urządzeń? Jakie funkcje posiadają nowoczesne kotły? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższym tekście.

Dwufunkcyjne piece gazowe – czym się charakteryzują?

Dwufunkcyjne kotły kondensacyjne to coraz bardziej popularne rozwiązanie w polskich domach. Są one wyposażone w dwa wymienniki ciepła, które są przeznaczone do zasilania instalacji centralnego ogrzewania (c.o.), a także podgrzewania wody użytkowej (c.w.u.). Warto wiedzieć, że są to zdecydowanie mniejsze urządzenia niż kotły jednofunkcyjne, ponieważ nie potrzebują dodatkowego zasobnika. Konieczne jest jednak zamontowanie ich w pobliżu punktu poboru wody.

W jaki sposób działa dwufunkcyjny piec gazowy kondensacyjny?

Jak już wspomnieliśmy, piec gazowy dwufunkcyjny kondensacyjny jest przeznaczony do wytwarzania ciepła podgrzewającego wodę oraz instalację. Jak dokładnie wygląda ten proces? W pierwszej kolejności gaz dociera do palnika kotła gazowego, a następnie zapala się, dzięki iskrze z zapłonnika. Następnie pompa obiegowa transportuje wodę grzewczą do wymiennika spaliny/woda. Potem jest ona wpuszczana do płytowego wymiennika ciepła.

Woda będzie ogrzewana od momentu wpuszczenia do instalacji poprzez odkręcenie kurka od kranu. Jest to oszczędne rozwiązanie, które ma za zadanie ograniczyć starty ciepła. W momencie, kiedy korzystamy z ciepłej wody użytkowej, instalacja nie pracuje, ale dzięki bezwładności cieplnej temperatura w budynku nie spada. Tego typu kotły są dodatkowo wyposażone w wymiennik ciepła, który zapewnia wykorzystanie ciepła pochodzącego ze spalin.

Jakie rozwiązania stosowane są w nowoczesnych kotłach gazowych?

Cechą charakterystyczną nowoczesnych kotłów gazowych jest wysoka efektywność energetyczna. Odpowiada za nią proces kondensacji. Dzięki niemu możliwe jest wykorzystanie energii ze spalin, co pozwala na uzyskanie dodatkowego źródła ciepła. Kondensacja przekłada się na oszczędności, które w porównaniu ze starszymi modelami kotłów gazowych mogą wynosić nawet do 30%. Kotły posiadają także zaawansowane wymienniki ciepła i palniki wykorzystywane do ogrzewania wody.

Nowoczesne kotły gazowe dbają również o ekologię. Przejawia się to poprzez minimalizowanie emisji szkodliwych substancji. Specjalne systemy spalania oraz filtry mocno ograniczają emisję dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń. Jeszcze większe ograniczenia w emisji gwarantują kotły kondensacyjne. Tak jak już wspomnieliśmy wyżej, skraplają one parę wodą obecną w spalinach i zmniejszają w ten sposób zmiany klimatyczne, poprawiając jakość powietrza.

Inną cechą, którą charakteryzują się współczesne kotły gazowe jest wyposażenie w system inteligentnego sterowania. Dzięki nim można w łatwy sposób monitorować oraz zmieniać tryb pracy urządzenia. Pozwala to na łatwe dostosowanie temperatury do swoich aktualnych potrzeb. Niektóre systemy posiadają funkcję programowania, dzięki której o stałych porach zmieniają swoje parametry. Dostarczają także na smartfona za pomocą specjalnej aplikacji informacje o aktualnym zużyciu.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz