Kuchnia w kolorach natury — jak ją zaaranżować?

Kuchnia to serce każdego domu. To miejsce, w którym spędzamy wiele czasu, gotując, jedząc i rozmawiając z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego ważne jest, aby nasza kuchnia była miejscem, które nie tylko jest funkcjonalne, ale także przyjemne dla oka i sprzyjające relaksowi. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest urządzenie kuchni w kolorach natury.

Kolory natury, takie jak odcienie zieleni, brązu, beżu i bieli, nawiązują do otaczającego nas świata przyrody. Są one kojarzone z harmonią, spokojem i równowagą. Urządzenie kuchni w tych kolorach może przynieść wiele korzyści zarówno wizualnych, jak i emocjonalnych. Jak jednak to zrobić? Warto postawić na odpowiednie wykończenie, wyposażenie i dekoracje.

Kuchnia w kolorach ziemi, natury i zieleni

Podczas aranżacji wnętrz, w tym również kuchni, w kolorach przyrody najważniejszy jest wybór barw. Odpowiednie kolory sprawiają, że pomieszczenie nawiązuje tak mocno do otaczającej nas przyrody. Opcji, wbrew pozorom, jest naprawdę sporo.

Naturalne kolory ścian mogą oscylować wokół brązów i beżów. Począwszy od ciemnych, czekoladowych odcieni, aż po jasne, kremowe kolory — wszystkie te barwy przywodzą na myśl ziemię, która jest przecież nieodłączną częścią natury. Naturalne wnętrze może być też zaaranżowane z użyciem zielonego koloru, żółtych odcieni lub błękitów. Beże, brązy, żółcie to ciepłe odcienie, a błękity nadają kuchnią bardziej spokojnego charakteru.

Kilka lat temu wielkim hitem była kuchnia w stylu greenery. Greenery w kuchni to szczególne użycie zielonego koloru oraz motywów roślinnych. Podczas aranżacji kuchni w naturalnych kolorach warto przemyśleć powrót do tego motywu.

W czasie wybierania kolorów dobrze jest wybrać jedną lub dwie główne barwy, które będą stanowiły dominantę w aranżacji. Pozostałe kolory powinny pojawiać się w mniejszej ilości. W czasie łączenia kolorów szczególnie mocno dbajmy o to, by tworzyć harmonijne palety i ciekawe zestawienia.

Dobrym pomysłem jest też pomalowanie ścian na biało lub szaro. W takiej aranżacji wnętrz kolory dodaje się w formie wyposażenia lub dodatków. Na biało zawsze warto pomalować sufit, gdyż taki zabieg optycznie powiększa wnętrza kuchenne i dzięki temu nawet niewielkie kuchnie stają się przestronne.

Odpowiednie wykończenie ścian i podłogi a inspiracje naturą

W czasie aranżacji kuchni inspirowanej naturą koniecznie wybierzmy materiały, które nawiązują do przyrody. Sprawdzi się zatem idealnie drewno naturalne oraz kamień naturalny. Możemy wprowadzić wzory i kolory tych materiałów poprzez ułożenie desek na podłodze lub wybranie paneli winylowych i płytek ceramicznych z odpowiednimi nadrukami.

W czasie wyboru wykończenia nie zapominajmy oczywiście o kolorach. Kuchnia i jadalnia w kolorach natury powinny nawiązywać swoimi barwami do przyrody, niezależnie od tego, czy mówimy o wykończeniu, czy o wyposażeniu i dodatkach.

Kuchnia w odcieniach zieleni

Naturalne aranżacje do kuchni a odpowiednie wyposażenie

Wybierając meble, postawmy na te wykonane z naturalnych materiałów, czyli drewna. Drewniane wyposażenie w idealny sposób odda nawiązanie naszej kuchni do naturalnych kolorów. Wiadomo jednak, że drewniane wyposażenie może być drogie, warto zatem w sytuacji, gdy nasze fundusze są ograniczone, zdecydować się na meble kuchenne Merkury Market z płyty meblowej w kolorze i wzorze drewna naturalnego. Pozwoli to nam zachować kolorystykę naturalnego drewna, a jednocześnie wyposażyć kuchnię nieco tańszym kosztem.

Jeśli kuchnia i jadalnia w kolorach natury mieszczą się w jednym pomieszczeniu, warto, by krzesła i stół też były wykonane z naturalnych materiałów. Tutaj, oprócz drewna naturalnego, można zastosować wiklinę i rattan.

Jeśli naturalne kolory drewna nam się nie podobają, możemy zdecydować się na meble kuchenne w kolorach natury: zieleni, beżach lub jasnych kremach.

Salon z kuchnią w kolorach natury

Jak uzupełnić aranżację, czyli odpowiednie dodatki

Dodatki są kluczowym elementem urządzania kuchni w ciepłych kolorach natury, dlatego nie powinniśmy o nich zapominać. Warto zdecydować się na tekstylia, poduszki, obrusy, serwetki i zasłony w ciepłych kolorach lub odcieniach zieleni i błękity. Warto też zastanowić się nad zakupem ceramiki lub koszyczków z wikliny — to podkreśli związek kuchni z przyrodą.

Naturalna kuchnia w kolorach natury to też idealne miejsce na żywe rośliny. Umieśćmy kwiaty w ładnych osłonkach ceramicznych, wiklinowych lub drewnianych, to dodatkowo podkreśli związanie z przyrodą.

Nie zapominajmy o oświetleniu. Odpowiednie oświetlenie może wiele zmienić w aranżacji, a na pewno wpłynie na atmosferę w kuchni. Wybierzmy lampę wiszącą lub plafon jako główne źródło światła. Dodajmy do tego oświetlenie punktowe, np. podszafkowe lub stojące lampy podłogowe. Dobrze, jeśli żarówki będą świeciły ciepłym światłem o barwie pomarańczowej lub żółtej. Warto też zainwestować w naturalne materiały, np. drewniane ramy żyrandola, papierowe klosze lub sznurkowe lampy. Dzięki temu nasza kuchnia będzie przytulniejsza.

Naturalne aranżacje do kuchni

Salon z kuchnią w kolorach natury

Łączenie salonu z kuchnią wciąż jest bardzo popularnym zabiegiem, dlatego warto się temu przyjrzeć, jeśli chcemy aranżować kuchnię w kolorach natury. W takim wypadku warto takie same kolory, styl i materiały użyć także w aranżacji salonu. Dzięki temu zachowamy spójność, a salon nie będzie nieestetycznie oddzielony od kuchni. Kolory ścian salonu z kuchnią nie powinny się zatem mocno od siebie różnić, a całość powinna być estetyczna.

Ciepłe kolory natury, naturalny kolor mebli i naturalne kolory ścian potrafią zdziałać prawdziwe cuda. Naturalna kuchnia niezaprzeczalnie nas zachwyci, dlatego warto zastanowić się nad taką aranżacją.


Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz